O butach do biegania

O butach do biegania

b_300_0_16777215_00_images_biegamy_12tygodni_buty-do-biegania.jpgButy to najważniejszy element sprzętu biegacza. Jeżeli jesteś początkującym biegaczem są właściwie jedynym elementem, o który naprawdę musisz zadbać, zanim zaczniesz ćwiczyć. Buty to naprawdę ważny element osprzętu biegacza. Wszystkie inne specjalne koszulki, spodnie bluzy itp. to elementy, które można mieć, ale nie są niezbędne, buty zaś są naprawdę ważne. Regularne bieganie to duże obciążenie dla nóg i jeśli Twoje buty nie będą dobre, Twoje nogi będą na tym cierpieć, szczególnie jeśli biegasz po asfalcie.

Nie możesz zaczynać biegania w swoich starych, używanych tenisówkach, ani tym bardziej w butach, które kompletnie do biegania nie są przystosowane. Źle dobrane obuwie powoduje przemęczenie, otarcia, bóle, w tym bóle stawów, a nawet kręgosłupa i kontuzje.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze buta

Dzisiejszy rynek zapewnia naprawdę duży wybór, a postęp technologiczny sprawia, że obuwie posiada bardzo złożona budowę. I właśnie na budowie obuwia powinniśmy się teraz skupić.

 • Podeszwa spodnia:
  Podczas biegu to właśnie ta część buta styka się z podłożem. Wykonana jest ona z twardej, cienkiej i wytrzymałej warstwy gumy, posiadającej bieżnik i zapewniającej dobrą przyczepność. Zwróć uwagę na rodzaj powierzchni, po której zamierzasz biegać, bo istnieją różnice między butami przeznaczonymi do biegu po asfalcie i na bieżni, a butami do biegania w terenie. Buty na nierówne, niestałe i miękkie podłoża mają głębszy bieżnik, zapewniający lepszą przyczepność.
 • Podeszwa właściwa:
  Jest to niezwykle ważna część buta biegacza. To warstwa podeszwy pomiędzy podeszwą dolną i górną. Podeszwa właściwa zapewnia stabilność stopy podczas biegu i amortyzuje uderzenia stopy o podłoże! Dla dodatkowej amortyzacji pod piętą znajdują się dodatkowe elementy, takie jak poduszki żelowe, silikonowe lub powietrzne. Natomiast w obrębie śródstopia często znaleźć można wzmocnienia zapobiegające zapadaniu się stopy do wewnątrz podczas biegu. To bardzo ważny element w przypadku osób z tendencjami do nieprawidłowego stawania, podczas którego obciążenie przenoszone jest w zbyt dużym stopniu na wewnętrzną część stopy. Dodatkowe wzmocnienia buta w obrębie śródstopia zapobiegają urazom stóp i ścięgien.
 • Górna część buta:
  Górna część jest pozostałym fragmentem buta, który trzyma nogę. Z reguły wykonana jest ze skóry lub sztucznych materiałów, obecnie przy użyciu nowoczesnych technik i materiałów zapewnia dobrą wentylację i zapobiega nadmiernemu poceniu się stóp. Górna część musi być wygodna i miękka, w przeciwnym razie może powodować odciski lub obtarcia na górnej części stopy. Co innego fragment trzymający piętę – ten powinien być sztywny.

Co wybrać

Odpowiedni wybór wcale nie jest prosty. Ciężko jest idealnie dopasować but do stopy. Zawodowi biegacze metodą prób i błędów dochodzą do tego jaki but im odpowiada. Żeby ułatwić sobie zadanie, powinniśmy wybrać sklep z doświadczoną obsługą, która postara się dobrać but do nogi i stylu biegania.

Oczywiście nie możesz polegać tylko i wyłącznie na doświadczeniu sprzedawcy. Są pewne rzeczy, które każdy początkujący biegacz musi wiedzieć na temat butów, zanim zdecyduje się na zakup:

 • buty dobrze jest kupować po południu, kiedy po całym dniu nogi są zmęczone i nabrzmiałe. Podczas biegu również będą one obrzmiewać i but nie powinien ich wtedy obciskać.
 • należy mieć na sobie takie skarpetki, jakich będzie się używać podczas biegu.
 • zawsze należy przymierzyć oba buty. U większości ludzi stopy delikatnie różnią się rozmiarem. But musi być więc dopasowany tak, aby nie obciskał większej stopy.
 • but powinien być odpowiednio duży - duży palec u stopy powinien mieć swobodę ruchu. Z drugiej jednak strony but powinien dobrze trzymać stopę, więc jeżeli przesuniemy stopę w bucie maksymalnie do przodu, pięta powinna nam się nadal dobrze w bucie trzymać.
 • pięta nie powinna ruszać się w bucie podczas biegu i ocierać ścięgna Achillesa. Takie ocieranie może powodować nieprzyjemne rany, jak również szybkie niszczenie wyściółki buta.
 • but powinien być dopasowany od pierwszej chwili. Nie należy oczekiwać, że się rozchodzi. Buty do biegania robione są tak, aby pasowały od razu i są na tyle wytrzymałe, że się nie rozciągają.
Pogoda Rawicz z serwisu
Tadeusz Pawłowski

© 2016-2017

Szukaj

  

Odwiedza nas 34 gości oraz 0 użytkowników.

Odwiedziny

Odsłon artykułów:
104559